Doznajte koje usluge pokriva HZZO, a za koje ćete morati posegnuti u novčanik.

Opširnije...
Plus hosting - banner
 


Pazite odakle naručujete ‘Nike patike‘ ili zimske čizmice. Evo što sve pomno morate provjeravati

Opširnije...

Budute informirani izbjegnite neugodnosti

Izađite iz dužničkog ropstva

 


Tražit ćemo kazne za trgovce ako zbog eura dignu cijene ulja, brašna, mlijeka…

Tanja Popović Filipović, predsjednica udruge Centar za edukaciju i informiranje potrošača Bilje vodi jednu od šest udruga koje su na natječaju Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja dobile financiranje projekta praćenja kretanja cijena i njihova preračunavanja te zaokruživanja u eure tijekom procesa promjene službene valute.

U povodu početka zahtjevnog posla Popović Filipović je za Euro.dnevno pojasnila što će raditi tajni kupci udruge i kakva su njezina očekivanja.

Pratit će cijene 60 proizvoda

Jeste li spremni za praćenje prelaska s kune na euro?

Jesmo. Do zadnjeg trenutka se sređivala naša aplikacija, sustav u koji upisujemo proizvode čije cijene ćemo pratiti i ljudi su izašli na teren. Do kraja iduće godine, do 31. prosinca naši će tajni kupci pratiti 60 proizvoda i usluga na 10 prodajnih mjesta za proizvode i pet prodajnih mjesta za usluge. Naša udruga pokriva područje Slavonije i Baranje. Pratit ćemo koristi li se u preračunavanju službeni fiksni tečaj konverzije koji iznosi 7,53450 kuna za jedan euro i što je najvažnije zaokružuju li trgovci ispravno cijene na dvije decimale u eurima. Bude li netko zaokružio iznos od 13 kuna na dva eura to je kršenje propisa i to ćemo prijaviti Ministarstvu jer u eurima je to 1,73 eura.

Cijene kojih proizvoda i usluga ćete pratiti?

Odlučili smo se na proizvode koje ljudi najčešće kupuju, a to su jestivo ulje, brašno, mlijeko, a od usluga pratit ćemo usluge frizera, restorana i kafića. Za proizvode je jako važno da pratimo cijenu istog proizvoda do kraja 2023. godine, a to podrazumijeva da proizvod ima istu gramažu, te da je uvijek dostupan. Najveći problem će nam biti ako mi počnemo pratiti neki proizvod a onda on nestane s police. Sve rezultate našeg praćenja cijena osim što šaljemo ministarstvu mi ćemo i objavljivati na našim stranicama.

Kako ćete znati ocijeniti je li rast neke cijene uzrokovan inflacijom ili uvođenjem eura?

To će biti teško argumentirati, ali ja sam uvjerena da i rast cijena koji se sada bilježi nije više potaknut globalnom inflacijom jer kada cijene energenata padaju i kada se bilo što drugo pozitivno za potrošače dogodi cijene to ne prate padajući nego nastavljaju rasti. Mi kao udruga nemamo alate kojima to možemo spriječiti niti iako utjecati na to. Više puta smo tražili da se trgovcima ograniče marže na osnovne proizvode, ali odaziva nije bilo iako je evidentno da trgovci koriste ovu situaciju da zgrabe.

Nije sigurno hoće li postojati crne liste

A što je s proizvođačima?

To je posebno zanimljivo jer cijene su visoke, a u tom lancu od polja do stola imate iznimno nezadovoljne proizvođače na početku i iznimno nezadovoljne potrošače na kraju dok u sredini trgovci rade što god hoće tako da mislim da ima prostora za ograničavanje njihovih marži na osnovne proizvode.

Hoćete li objavljivati crne liste trgovaca?

Imamo tu mogućnost, ali nismo sigurni da ćemo ih objavljivati. Slovenija je imala tu praksu i ona se pokazala dobrom kod njih, no to bi trebala država raditi, a ne mi jer svakom objavom u kojoj nekoga stavimo na crnu listu iako bismo objavili točne informacije izlažemo se mogućnosti da nas netko tuži, a mi nemamo pet odvjetnika da se nosimo s time. Umjesto crnih lista pratit ćemo drže li se oni koji su mu pristupili načela Etičkog kodeksa.

Surađujete li s trgovcima, jeste li im najavili dolazak tajnih kupaca?

Nažalost nema suradnje. Zamolili smo neke od njih da uđemo u prodajne prostore s kamerama i snimimo početak projekta, ali nismo dobili dopuštenje. Naši tajni kupci trenutačno popisuju cijene odabranih proizvoda u odabranim trgovinama, a uskoro ćemo imati otvorenu i telefonsku liniju za građane utorkom i  četvrtkom od osam ujutro do podne i očekujemo da će nam se ljudi javljati s nepravilnostima koje su uočili.

A kako će tajni kupci pratiti cijene usluga ili će na frizuru, kavu i na ručak?

– Vidjet ćemo, možda i to, ali novac koji smo dobili od ministarstva ne pokriva te troškove kao što nećemo kupovati proizvode čije cijene pratimo. Ako odemo na frizuru ili u restoran to ćemo financirati iz drugih izvora. Važna nam je i suradnja s medijima. Prije 14 godina prvi projekt naše udruge je bio Tajni potrošač i to nas je iskustvo naučilo da trgovci ispravljaju cijene i zahvaljujući tome što su mediji najavljivali dolazak naših tajnih kupaca.

Već pronašli neke nepravilnosti

Naziru li se već sada neke nepravilnosti?

Da, poskupljenja i formiranje cijena tako da one budu preračunljive u zaokružene iznose u eurima i to isto ne bi smjelo biti dopušteno. U nekim neprehrambenim trgovinama, javljaju građani već ima neispravnog zaokruživanja na više iznose u eurima.

Očekujete li da će biti kazni za trgovce?

Apsolutno očekujem da će prekršaji biti kažnjeni, jer ako ne budu onda sve ovi što radimo nema smisla.

Ako recimo cijenu litre jestivog ulja od 19,99 kuna trgovac zaokruži na 2,69 eura umjesto 2,65 eura što bi bilo ispravno, je li to veliki prekršaj?

To je prekršaj. Nama nije važno je li veliki ili mali, je li potrošač više ili manje prevaren, mi bilježimo da je potrošač prevaren i trgovac treba biti kažnjen.

Euro.dnevno.hr

Plus hosting - banner

Provjerite račune i zatražite povrat preplaćenih sredstava

 


UZP Kutina: Epilog s E.on-om: Provjerite račune i zatražite povrat preplaćenih sredstava!

Opširnije...

Telekomi će morati biti transparentniji

 


Za telekome koji posluju u Hrvatskoj uskoro stižu nova pravila za ugovaranje i raskid ugovora.

Opširnije...

Nema više kamata i kašnjenja računa

 


Svakodnevno je na području EU blokirano gotovo 200 milijardi € u financijskom sustavu

Opširnije...

Van prebivališta u RH, javite se najbližem liječniku

 


Za vrijeme boravka van mjesta prebivališta se najbližem liječniku gdje se zateknete.

Opširnije...